Deals of the Week
E-newsletter sign up
List to be notified of special offers by signing up.
Facebook Like
Like our Facebook page to get the cheapest rates.
Twitter Follow
Follow on twitter to get the cheapest rates.
Google Follow
Follow Google Plus, to get the cheapest rates.
Italy Visa

  Önemli Uyarılar  

 1. LACİVERT (Normal) pasaportlardan vize istenmektedir. 
 2. YEŞİL (Hususi) GRİ (Hizmet) ve KIRMIZI (Diplomatik) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 3. Tüm schengen ülkelerinin  Ortak kararı  gereği  Pasaport  süresi ilk alındığı  tarihten itibaren 10 yıldan fazla olan pasaportların başvurularını kesinlikle kabul etmediğinden  schengen ülkelerine seyahat edecek olan yolcularımızın  pasaportlarını  mutlaka değiştirmeleri gerekmektedir.
 4. Konsolosluk  Pasaportunuzun 2. sayfasındaki hamilinin imzası bölümünün pasaport  sahibi tarafından  imzalı olmasını temdit süresinin   seyehatin bitiş   tarihinden itibaren en az 6 AY ve  Pasaportta kayıtlı seyehat edecek  kişi  kadar  boş vize sayfasının bulunmasını istemektedir.  Eğer var ise eski pasaportlarınızı da göstermenizin sizin için referans olacağını da unutmayınız.
   
  • İstanbul  İtalya  başkonsolosluğu Pasaportunu yeni çıkaran  yada daha önce pasaportundan  hiç schengen vizesi bulunmayan  yolculardan  vize başvurusunda  bazı iş evraklarının  Orjinalini  yada Noter tasdikli nüshalarını  istemektedir.
  • Vize başvuru formları İtalyanca ve Türkçe olarak hazırlanmış olup eksiksiz olarak okunaklı, büyük harflerle doldurulmalı ve pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. Seyahat edecek her çocuk için ayrıca bir vize formu doldurulmalı ve  18 yaş altı çocukların  vize başvuru formunu hem Annenin hemde Babanın  imzalaması gerekmektedir.! 
  • Konsolosluk boş  pasaportlu ve ilk defa schengen vizesi  alacak  yolcuları mutlaka  şahsi görüşmeye  çağırmaktadır!  İstanbul İtalya Başkonsolosluğu  18  yaşından küçük çocuklar için her durumda (Tek başına yada Ebeveynler  ile beraber seyahat etseler  dahi) hem Anne ve hem de Babadan Noter onaylı ORJİNAL MUVAFAKATNAME  istemektedir.
  • Belirli  bir maddi  geliri  olmayan---ebeveynlerinden ayrı olarak seyehat  edecek ve tek başına vize  başvurusu yapacakların  (18 yaş üstü olup çalışmayan ev kızı --18 yaşından büyük öğrenciler  ve Askerden yeni terhis olan vb) kendilerini maddi olarak destekleyen kişilerin (Anne-babanın evraklarını getirdikleri   ebeveynlerinden  tüm masrafları  karşılayacaklarına  dair  imzalı bir dilekçeyle beraber-- İmza eşleşmesi için  dilekçedeki  imzanın o şahısa ait olduğunu ispatlayan resmi bir evrak beyan  etmelidirler!!  ( Sürücü belgesinin önlü-arkalı  fotokopisi  veya   var ise pasaportunun resimli ve imzalı yani 2 ve 3. sayfalarının fotokopileri  yada İmza beyannamesi)
  • İtalya / Schengen sahasına giren tüm yabancı uyruklular geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmak  zorundadırlar.
  • Değerli yolcularımız başvurularınızın Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması ve bayram, yılbaşı, sömestr, fuar, paskalya, dil okulu vb. gibi yoğun başvuruların olduğu günlere rastlaması durumunda konsolosluklarında çok yoğun olabileceğini dikkate alarak  seyahat planınızı en az 30 gün önceden yapmanızı  ve müracaatınızın sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerindeki yazılı  olan  bilgilerin doğruluğunu  mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.
 5. İtalya Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çekilmiş, rötuşsuz -- arka fonu beyaz  ve Biometrik özelliklere sahip vesikalık resimleri kabul etmektedir.